خانه / مطالب آموزشی / ترفند ها / عوامل موثر در بالا بردن راندمان کار رایانه

عوامل موثر در بالا بردن راندمان کار رایانه

کاربران رایانه علاقه مند هستند که رایانه سریع تر و کاراتری داشته باشند.بعضی از فاکتورهای موثر در سرعت رایانه، سخت افزاری هستند و بعضی دیگر نرم افزاری. تهیه سخت افزار سریع تر مستلزم پرداخت هزینه بالاتری است ولی با رعایت چند توصیه نرم افزاری نیز میتوان رایانه سریع داشت.

فاکتورهای زیادی در سرعت اجرا شدن برنامه ها در رایانه موثرند که مهم ترین آنها عبارتند از:

  •  قدرت پردازش CPU:

هر چه CPU دارای سرعت بیشتر، حافظه پنهان بالاتر، تعداد هسنه های بیشتر و بطور کلی قدرت پردازش بالاتری داشته باشد، رایانه میتواند سریع تر کارکند.

 

  • اندازه RAM:

از آنجایی که سیستم عامل برای اجرای برنامه ها نیاز به حافظه RAM دارد، هر چه RAM رایانه بیشتر باشد، اجرای برنامه ها سریع تر خواهد بود.

 

  • پردازنده کارت گرافیک و حافظه کارت گرافیک:

امروزه اکثر کارتهای گرافیک دارای پردازنده داخلی هستند و این پردازنده درهنگام کارهای گرافیکی سنگین به کمک CPU می آید و بصورت موازی، پردازش های گرافیکی را انجام می دهد. به همین علت در رایانه هایی که کارت گرافیک آنها دارای پردازنده قوی تری است، سرعت و کیفیت اجرای نرم افزارهایی مانند بازی های رایانه ای گرافیکی، بالاتر خواهد بود. علاوه بر پردازنده، حافظه کارت گرافیک نیز عامل مهمی در بالاتر بردن سرعت انجام کارهای گرافیکی سنگین است.

 

  • سرعت دیسک سخت و فضای خالی آن:

سیستم عامل از دیسک سخت هم استفاده میکند، پس اگر دیسک سخت سریع تری نیز داشته باشیم، باز هم برنامه ها سریع تر اجرا میشوند. دیسک های سخت بر اساس سرعتشان قابل مقایسه هستند که این سرعت با زمان دسترسی دیسک سخت Access Time بیان میشود و واحد آن میلی ثانیه است. هر چقدر زمان دسترسی کمتر باشد سرعت ذخیره و بازیابی اطلاعات بیشتر خواهد بود. برای سریع تر کار کردن یک سیستم عامل علاوه بر دیسک سخت سریع، فضای خالی دیسک سخت نیز موثر است. علت آن است که سیستم عامل بطور دائم داده ها را بین RAM و دیسک سخت انتقال میدهد. اگر فضای کمی روی دیسک سخت وجود داشته باشد، اجرای برنامه ها کند خواهد بود.

  • یک پارچه سازی فایل ها:

وقتی از رایانه استفاده میکنیم، پس از مدتی فایل ها به علت استفاده پیاپی و جابه جایی آنها در دیسک سخت تکه تکه شده و پخش میشوند. عمل یکپارچه سازی به معنای جمع کردن این تکه ها و در کنارهم قرار دادن مجدد آن ها است. با این عمل زمان خواندن فایل توسط سیستم عامل کمتر شده و اجرای برنامه ها سریع تر میشود.

  • تعداد برنامه های در حال اجرا:

در سیستم عامل های چند برنامه ای(Multi Tasking) همانند ویندوز، هرچه تعداد برنامه های اجرا شده در یک زمان بیشتر باشد، سرعت اجرای برنامه ها پایین تر می آید. میزان این کاهش سرعت در هر برنامه، بستگی به این دارد که برنامه های دیگر چه کارهایی را دارند انجام میدهند و چقدر از زمان CPU را به خود مشغول میکند. مثلا ویرایش یک عکس تمام رنگی بزرگ میتواند زمان بسیار زیادی از CPU را به خود اختصاص دهد و در نتیجه به برنامه های دیگر فرصت کمتری برای استفاده از CPU میدهد.

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

انواع شبکه ها و مقایسه بین آن ها

تنوع این اسم‌ها ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر بیاید، اما وقتی با مفاهیم پشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *