خانه / مطالب آموزشی / ترفند ها / سرعت زمان سنج(Clock Speed)

سرعت زمان سنج(Clock Speed)

زمان سنج در رایانه، مدار الکترونیکی است که نوسانات الکترونیکی را برای هماهنگ کردن کار قسمتهای مختلف رایانه،تولید میکند. سرعت زمان سنج عبارت است از تعداد نوسانات الکترونیکی که در یک ثانیه تولید میشود. هر نوسان در زمان سنج رایانه یک سیکل نامیده میشود و سرعت زمان سنج بر حسب مگا هرتز(MHZ) یا میلیون سیکل در ثانیه اندازه گیری میشود. سرعت زمان سنج تعیین میکند که CPU با چه سرعتی میتواند دستورالعمل های پایه ای مانند جمع کردن دو عدد را اجرا کند.

وقتی میگویند سرعت CPU، برای مثال 500 مگا هرتز است یعنی CPU قادر است تا 500 میلیون دستورالعمل پایه را در یک ثانیه اجرا کند. در حال حاضر سرعت CPU رایانه های شخصی تا 3000MHZ و یا 3GHZ افزایش یافته است یعنی رایانه های امروزی قادرند چند میلیارد دستورالعمل پایه را در یک ثانیه انجام دهند. برای تعیین سرعت زمان سنج رایانه، بر روی برد اصلی قسمتی را در نظر میگیرند که در این قسمت جامپرهای مخصوصی وجود دارند که با توجه به مدل و سرعت CPU و مطابق با دستورالعمل دفترچه راهنمای برد اصلی تنظیم میشود.

سرعت سنج با استفاده از یک سنسور نوری و میکروکنترلر

با استفاده از زمان سنج رایانه یک نرم افزار با نام Cool Timer طراحی شده که 3ابزار کاربردی به رایانه میدهد.

  این ابزارها عبارت اند از: شمارش معکوس، زمان سنج، هشدار زنگ. شما با استفاده از زمان سنج می توانید زمان دقیق انجام هر کار را اندازه گیری کنید، ولی کاربرد شمارش معکوس بسیار بیشتر از زمان سنج است. زیرا شما می توانید امور خود را برنامه ریزی و در اختیار نرم افزار قرار دهید تا در زمان معین برنامه با هشدار های خود به شما اطلاع رسانی کند. در ضمن شما می توانید هشدارهای مورد نظر خود را بر روی نرم افزار قرار دهید، توجه داشته باشد که فرمت هشدار ها باید mp3 و wav باشد. از ویژگی های نرم افزار می توان به مواردی چون: امکان شخصی سازی نرم افزار، تنظیم صدا به صورت خودکار، محیط کاربری ساده و … اشاره کرد.

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

انواع شبکه ها و مقایسه بین آن ها

تنوع این اسم‌ها ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر بیاید، اما وقتی با مفاهیم پشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *