خانه / اخبار IT / بدافزار (Malware)

بدافزار (Malware)

بد افزار (Malware)، اصطلاحی مرکب از دو کلمه بدخواه(Malicious) و نرم افزار(Software) است و به نرم افزارهایی گفته میشود که بدون اجازه و اطلاع کاربر به طور مخفیانه و اغلب از طریق اینترنت به رایانه منتقل شده و به طور خودکار نصب میشوند.در اصل بدافزارها قطعه کدهایی هستند که توسط برنامه نویسان نوشته میشوند تا بوسیله آن بدون اجازه مالک سیستم، آن را آلوده و اقدام به کارهای ناخواسته یا خرابکارانه کنند. این واژه به صورت عمومی به تمامی کدها و برنامه های مخرب اطلاق میشود و به طور کلی هر نوع کدی که روی سیستم شما قرار بگیرد و عملیاتی ناخواسته را انجام دهد به عنوان بدافزار شناخته میشود. Malware میتواند گوشی تلفن، تبلت و کامپیوترها را آلوده کند.

بدافزارها میتوانند از انواع روش ها و تکنیک های مختلف برای اجرای خود استفاده کنند . مثلا بعضی از آنها از سیستم شما به عنوان قربانی برای انجام عملیات تخریب روی دیگر سیستم ها استفاده میکنند، بعضی از آنها اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران مانند شماره حساب بانکی، رمز عبور و نام های کاربری و … میکنند و حتی ممکن است باعث تخریب در سیستم کاربران شوند.

مهم ترین نوع بدافزارها عبارتند از:

  • کرم(Warm)

کرم(warm)، برنامه ای است که بدون اطلاع کاربر خود را بین رایانه ها تکثیر میکند. همچنین ممکن است خود را در حافظه رایانه آنقدر تکثیر کند که رایانه دچار اختلال شود. کرم ممکن است به اطلاعات رایانه نیز آسیب برساند. کرم ها بیشتر در شبکه های رایانه ای و اینترنت امکان فعالیت دارند و از نقاط ضعف سیستم عامل ها و شبکه ها برای تکثیر خود استفاده میکنند.

  • اسب تراوا(Trojan Horse)

اسب تراوا(Trojan Horse)، برنامه ای است که ظاهر مفیدی از خود نشان میدهد ولی در پشت صحنه عملیات مخربی را انجام میدهد یا اطلاعات کاربر را از طریق اینترنت در اختیار طراح برنامه قرار میدهد. مثلا ممکن است این نرم افزار بصورت یک بازی در اختیار کاربر قرار بگیرد ولی بعد از اجرا خود را startup قرار داده و هر بار که ویندوز اجرا میشود در حافظه قرار گرفته و اطلاعات مهم کاربر را به سرقت میبرد.(انتخاب اسم اسب تراوا برای این نوع برنامه های مخرب، اشاره به داستان تاریخی اسب چوبی دارد که یونانیان در جنگ از آن برای فریب دشمن استفاده کردند.)

  • بمب(Bomb)

برنامه ای است که در آن کد مخربی گنجانده شده است که در حالت عادی این کد اجرا نمیشود ولی به محض اینکه شرایط مورد نظر نویسنده برنامه ایجاد شد، کد مخرب اجرا شده و برنامه ها آسیب می بینند. مثلا هر وقت زمان رایانه به تاریخ مشخصی برسد، قسمت مخرب برنامه به کار می افتد به همین علت نام بمب را به این نوع برنامه نسبت می دهند.

  • ویروس(Virus)

به برنامه های مخربی که مخفیانه وارد رایانه شده و خود را تکثیر میکنند،ویروس میگویند.

  • جاسوس افزار(Spyware)

جاسوس افزار(spyware)، برنامه ای است که مخفیانه برروی رایانه های کاربران نصب شده و اطلاعات مختلف را بدون اجازه و اطلاع آنها، جمع آوری کرده و برای مقاصد تجاری، تبلیغاتی، نظامی و… استفاده میکنند. این برنامه ها هم اطلاعات شخصی کاربران را(نظیر: فعالیت های اینترنتی، سایت های مشاهده شده و مشخصات کارت های اعتباری و…) گزارش میکنند و هم با نصب نرم افزارهای مخفی اضافی، کنترل رایانه، کندی ارتباط اینترنت، تغییر صفحه خانگی مرورگر و … شهرت دارند.

ویروس های اینترنتی اغلب از دو روش وارد رایانه میشوند:

  • نامه های الکترونیکی(E-mail)

معمولا نامه های الکترونیکی، دارای فایل های پیوست یا ضمیمه(Attachment) هستند. این فایل های ضمیمه ممکن است حاوی ویروس باشند. متاسفانه نامه های الکترونیکی بدون ضمیمه نیز میتواند دارای پیوندهایی به سایت های دارای نرم افزارهای مخرب باشند.

  • دریافت فایل آلوده از اینترنت

برخی از سایت هایی که فایل ها را برای استفاده کاربران به اشتراک میگذارند و بسیاری از سایت هایی که نرم افزار های رایگان را در اختیار کاربران میگذارند، مهم ترین منبع بسیاری از برنامه های مخرب هستند. احتمال ویروسی شدن رایانه های کاربرانی که از طریق این سایت ها، فایلی را دریافت میکنند یا نرم افزاری را نصب میکنند، بسیار زیاد است حتی اگر کاربر فقط یک پیوند را در چنین سایت های غیر معتبری کلیک کند.

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

وایرلس کنترلر چیست ؟

وایرلس کنترلر های دی-لینک هسته مرکزی هر شبکه بی‌سیم پایداری هستند. با طراحی خاص برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *