خانه / جزوه های آموزشی / آشنایی با پادکست(Podcast)

آشنایی با پادکست(Podcast)

با فراگیر شدن اینترنت، بسیاری از فعالیت های اطلاع رسانی از طریق اینترنت انجام میشود. بعنوان مثال:روزنامه اینترنتی، رادیو اینترنتی، تلویزیون اینترنتی،وبلاگ و نظایر آنها، نمونه هایی از رسانه های اینترنتی برای اطلاع رسانی در جامعه است. پادکست(Padcast) یک روش جدید ارایه محتوا در اینترنت است که معمولا بر مبنای ارایه فایلهای صوتی(نظیر mp3) کار میکند. برخی پادکست را رادیو اینترنتی میدانند که تصوری اشتباه است. پادکست مفهوم جدیدی در اطلاع رسانی است که از دو کلمه ی Pod و Cast به شرح زیر تشکیل شده است:

POD:

مخفف عبارت Portable On-Demand (قابل حمل و براساس درخواست کاربر) است. یعنی در این روش کاربر قادر هست فایل صوتی را روی رایانه یا دستگاه قابل حمل صوتی(نظیر:دستگاه پخش کننده MP3 یا MP3 Player ) منتقل کرده و گوش نماید. همچنین امکان دریافت فایل ها بر اساس سلیقه و علاقه کاربر و در زمان مورد نظر وجود دارد.

CAST:

این اصطلاح در واقع به معنای انتشار است که در پخش امواج رادیو و تلویزیون نیز به کار برده میشود. ولی در پادکست امواج از طریق شبکه اینترنت منتقل میشوند. همچنین در رادیو و تلویزیون امکان انتخاب برنامه وجود ندارد و هرآنچه که پخش میشود باید گوش کرد در صورتی که در پادکست، مخاطب از میان فایل های ارایه شده، فقط به فایل های مورد علاقه اش گوش میدهد.

پادکست از نظر عملکرد شباهت هایی با RSS دارد با این تفاوت که پادکست به جای متن، مجموعه ای از فایل های صوتی در اختیار کاربر قرار میگیرد. روش پادکست در ارایه محتوا به کاربر، با بقیه روش ها(نظیر: RSS و رادیو اینترنتی) متفاوت است. شاید بتوان از نظر ظاهری، پادکست را مشابه رادیو اینترنتی دانست ولی چند تفاوت عمده و متمایز کننده به شرح زیر بین آنها وجود دارد:

  • در پادکست، کاربر بر اساس تقاضای خود به محتوا دسترسی دارد و بر خلاف رادیو، مطالب به او تحویل داده نمیشود بلکه کاربر مطالب را بر اساس نیاز خود انتخاب کرده و تحویل میگیرد.
  • در پادکست، کاربر محتوای دریافت شده را میتواند با استفاده از دستگاه های پخش غیر از رایانه نیز استفاده کند و در زمان استفاده، نیازی به دسترسی به رایانه یا اینترنت ندارد. معمولا دستگاه های استفاده از پادکست، بسیار کوچک و قابل حمل هستند وکاربر در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از محتوای صوتی خواهد بود.
  • در پادکست، امکان شنیدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنیدن محدوده خاصی از محتوا و سایر کنترل ها از طرف کاربر وجود دارد. کاربر به هر تعداد بار که بخواهد میتواند محتوا را گوش دهد در حالی که در رادیو اینترنتی، چنین امکانی به خودی خود وجود ندارد.
  • در پادکست، نیازی به مراجعه به وب سایت های مختلف برای دسترسی به انواع محتویات نیست و با تنظیم نرم افزار، بصورت خودکار محتوا در دستگاه پخش کپی شده و کاربر آخرین و جدیدترین اطلاعات را در دستگاه پخش کننده خواهد داشت.

معرفی کوتاه دو سایت میزبانی پادکست

Podbean

پادبین از سرویسهای معروف و خوشنام میزبانی پادکست است که در سالهای اخیر در ارایه امکانات جدید پیشرو بوده. پادبین هم پلن مجانی و البته محدود دارد و هم پلنهای متنوع پولی با امکانات و قیمتهای خیلی مختلف. ارزانترین برنامه‌ی پادبین الان ماهی ۱۴ دلار است که اگر برای یک سال پرداخت کنید می شود ماهی ۹ دلار.

Buzzsprout

Buzzsprout هم چند سالی هست که به سرویس های میزبانی پادکست اضافه شده. من البته خودم تا حالا ازش استفاده نکرده‌ام. اما دیده‌ام که پیشنهادش می‌کنند و هم پلن مجانی دارد و هم پلنهای پولی.

سایت های زیادی وجود دارند که محتوای خود را بر اساس پادکست، ارایه میکنند. برخی از این سایت ها علاوه بر فایل های صوتی،فایل های تصویری، فیلم ها و کلیپ های خبری را نیز بر اساس روش پادکست در اختیار کاربران قرار میدهند. سایت فارسی www.cast.ir خدمات رایگانی در زمینه ایجاد و راه اندازی پادکست در اختیار کاربران خود قرار میدهد.

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

نمونه کارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *