خانه / مطالب آموزشی / آشنایی با واحدهای اندازه گیری حافظه

آشنایی با واحدهای اندازه گیری حافظه

مبنای کار رایانه ها اعداد دودویی(باینری)است، به این معنی که رایانه ها برای پردازش،کنترل و ذخیره سازی اطلاعات از سیستم عددی دودویی استفاده میکنند. سیستم دودویی از دو رقم صفر و یک تشکیل شده است.در این سیستم هر عدد از ترکیب رقم های صفر و یک ساخته میشود. علت استفاده از سیستم دودویی در رایانه این است که به کارگیری و پیاده سازی تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی برای کار با دو رقم(سیستم دودویی یا باینری) بسیار آسانتر از مدارات الکترونیکی برای کار با ده رقم(سیستم دهدهی یا دسیمال)است.

بیت(Bit):

به کوچکترین واحد اندازه گیری حافظه که میتواند صفر یا یک دودویی باشد، بیت(Bit) گفته میشود.محتوای یک بیت مشابه کلیدی است که میتواند باز یا بسته باشد.

بایت(Byte):

به کوچکترین قسمت قابل آدرس دهی حافظه، بایت(Byte)میگویند. یک بایت معادل هشت بیت است. یک بایت میتواند یکی از اعداد صفر تا255 را به صورت دودویی در خود نگهداری کند.

کلمه(Word):

هر کلمه(Word)، بزرگترین واحدی است که ریزپردازنده میتواند در هر عملیات پردازش کند. رایانه های شخصی معمولا 16 و 32 بیتی هستند در رایانه های 16 بیتی طول کلمه 16 بیت است و در رایانه های 32 بیتی طول کلمه 32 بیت است. نسل جدید رایانه های شخصی، 64 بیتی هستند یعنی ریزپردازنده این رایانه ها در هر عملیات 64 بیت را میتواند پردازش کند و در نتیجه طول کلمه در آنها 64 بیت است.

کاراکتر(Character):

به هر یک از حروف، ارقام و علائم قابل نمایش در رایانه یک کاراکتر(Character) گفته میشود. هر کاراکتر یک بایت حافظه را اشغال میکند. معمولا تعداد کاراکترهای رایانه 256 کاراکتر است. کاراکترها را با کدهای مخصوصی در یک جدول، به نام جدول اسکی(ASCII) نشان میدهند. این جدول یک جدول کدبندی است که از 7 یا 8 بیت استفاده میکند و هر عدد را به یک کاراکتر نسبت میدهد.کاراکترها شامل حروف،ارقام،علائم و نمادهای دیگر است. به 128 کاراکتر اول اسکی استاندارد و به 128 کاراکتر بعدی اسکی توسعه یافته میگویند. که از اسکی توسعه یافته برای تعریف حروف زبانهای دیگر(نظیر فارسی) استفاده میکنند. مثلا عدد 65 معرف کد اسکی کاراکتر A در اسکی استاندارد است و عدد 141 معرف کد اسکی کاراکتر آ در اسکی توسعه یافته است.

یونیکد(Unicode) استاندارد کدبندی جدیدی است که برای هر کاراکتر از 2 بایت استفاده میکند و بوسیله آن میتوان حروف تمام زبانهای دنیا را کدبندی کرد. در استاندارد یونیکد میتوان تا 65536 کاراکتر را کدبندی کرد که تاکنون از39000 کد آن برای مشخص کردن حروف زبانهای مختلف دنیا استفاده شده است.

کیلو بایت(KB):

به 210 بایت، یک کیلوبایت گفته میشود. معمولا برای تعیین اندازه اسناد، مدارک،تصاویر و بطور کلی فایل های رایانه ای از این واحد اندازه گیری استفاده میکنند.

مگا بایت(MB):

به 210 کیلو بایت، یک مگا بایت گفته میشود. معمولا برای تعیین اندازه فایل های رایانه از این واحد استفاده میکنند.

گیگا بایت(GB):

به 210 مگا بایت، یک گیگا بایت میگویند. معمولا برای تعیین حافظه های جانبی با ظرفیت بالا نظیر دیسک سخت از این واحد استفاده میکنند.

ترا بایت(TB):

به 210 گیگا بایت،یک ترا بایت میگویند. یک ترا بایت حافظه بسیار بالایی است و اطلاعات موجود در یک مرکز داده(Data Center) که تعداد زیادی تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در آن قرار دارد را میتوان با این واحد حافظه نشان داد.

اگزا بایت(EB):

به 210 ترا بایت، یک اگزا بایت میگویند.اگزا بایت بزرگترین واحد حافظه محسوب میشود و اطلاعات موجود در شبکه جهانی اینترنت را میتوان با این واحد از حافظه اندازه گیری کرد.

 

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

تخصیص فضا به فایل ها

برای اینکه بتوان به فایل های ذخیره شده در دیسک سخت به خوبی فضا اختصاص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *