آشنایی با VOIP

voip یک سرویس اینترنتی است که توسط آن می توان مکالمات تلفنی را از طریق شبکه اینترنت در سراسر جهان برقرار کرد به همین علت به آن IP تلفنی نیز می گویند. در واقع voip به جای انتقال صدا از طریق خطوط تلفن معمولی،در مبداء صدا را از آنالوگ تبدیل به دیجیتال کرده و از طریق شبکه اینترنت منتقل کرده و در مقصد مجددا صدا را از دیجیتال به آنالوگ تبدیل می کند.

انتقال صوت از طریق پروتکل اینترنت را تلفن اینترنتی VOIP(voice over internet protocol) میگویند. هنگام عبور صدا از طریق شبکه اینترنت، دشواری هایی وجود دارد تا صدا به موقع و بدون قطعی منتقل شود که سرویس VOIP وظیفه انتقال بلادرنگ صدا را به عهده می گیرد. با راه اندازی سرویس  VOIP در شبکه اینترنت، بسیاری از کاربران از VOIP برای برقراری تماس های راه دور استفاده می کنند زیرا هزینه تماس های تلفنی بسیار کمتر از خطوط تلفن است. لازم به ذکر است برای ارسال و دریافت صدا با کیفیت مناسب، داشتن اینترنت پهن باند با سرعت مناسب الزامی است.

کاربران ممکن است به سه روش زیر از VOIP استفاده کنند:

  • رایانه به رایانه(pc to pc):

در این روش هر دو رایانه می باید به اینترنت متصل بوده و به میکروفن و بلندگو مجهز باشند و هر دو شخص می باید پشت رایانه های خود قرار داشته باشند. برای برقراری ارتباط VOIP نیاز به یکی از نرم افزارهای ویژه این سرویس مانند نرم افزار SKYPE است که صدا را از مبدا تحویل گرفته و از طریق اینترنت به مقصد می رساند.

  • رایانه به تلفن و برعکس(PC To phone):

در این روش رایانه مبداء تماس می یابد به اینترنت متصل بوده و به میکروفن و بلندگو مجهز باشد. برای برقراری ارتباط VOIP نیاز به یک نرم افزار ویژه است که آن نرم افزار از طریق شبکه اینترنت به شرکت سرویس دهنده در کشور مقصد متصل شده و از آنجا از طریق یک خط تلفن محلّی با تلفن مقصد تماس برقرار می شود به صورتی که شخصی که در مقصد قرار دارد تصور می کند از تلفن های داخل شهر با او تماس گرفته شده است.

  • تلفن به تلفن(Phone to phone):

در این روش که مرسوم ترین روش است، کاربر از طریق کارت تلفن اینترنتی و بدون نیاز به رایانه، همانند یک تماس معمولی و فقط با وارد کردن رمز کارت می تواند با مقصد تماس بگیرد. ولی واقعیت این است که در داخل روش تلفن به تلفن، روش رایانه به رایانه نهفته است. در واقع کاربر مبداء بوسیله تلفن به رایانه شرکت سرویس دهنده مبداء متصل شده و رمز خود را وارد می کند و رایانه شرکت مبداء از طریق اینترنت به رایانه سرویس دهنده مقصد متصل می شود و از آنجا تماس برقرار می شود.

 

درباره‌ی ادمین سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *