خانه / مطالب آموزشی / سخت افزار / وظیفه چیپ شمالی و جنوبی در مادربورد

وظیفه چیپ شمالی و جنوبی در مادربورد

north bridge and south bridge

پل شمالی یک مدار مجتمع است که مسئول ارتباطات بین رابط CPU، AGP، و حافظه است.بر خلاف پل جنوبی پل شمالی به طور مستقیم به این اجزاء و اعمال مانند “پل” برای تراشه Southbridge به برقراری ارتباط با کنترل CPU، RAM و کارت گرافیک متصل می شوند.برخلاف چیپ جنوبی ،چیپ شمالی به طور مستقیم به اجزا وصل می کند و در حقیقت مانند یک پل برای چیپ جنوبی عمل می کند تا ارتباط پردازنده،رم و کارت گرافیک را کنترل کند.امروزه چیپ شمالی یک تک چیپ است که در بالای اسلات (PCI) است،گرچه امکان دارد کامپیوتر های اولیه تا سه چیپ جداگانه تا چیپ شمالی داشته باشند.

زمانی که پردازنده نیاز به اطلاعات از رم دارد،یک درخواست به کنترلر حافظه چیپ شمالی می فرستد.بعد از این که درخواست رسیده شد،انرا با توجه به مدت زمانی که پردازنده باید صبر کند تا خوانده شود روی اف اس بی (FSB)(front side bus) پاسخ میدهد.همان مادربرد های جدید تر یک چیپ شمالی و چیپ جنوبی جایگزین شده دارند با (IHA).

از انجایی که سازندگان به دنبال افزایش بازده و کاهش قیمت هستند، قصد دارند تا کارکرد چیپ شمالی را به پردازنده و بخش هایی از چیپ جنوبی انتقال دهند انتقال دهند. ابتدا پردازنده های AMD و INTEL NAHLEM کنترلر حافظه را از چیپ شمالی به پردازنده انتقال دادند. بعدها Intel sandy bridge و AMD که پردازش پردازنده را سرعت بخشیدند تمامی اعمال چیپ شمالی به پردازنده مرکزی انتقال یافت.

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

روش نصب مجدد مک او اس

ساده‌ترین راه برای پشتیبان‌گیری از اطلاعات در اپل، استفاده از «Time Machine» است که خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *