خانه / مطالب آموزشی / ترفند ها / نحوه کالیبره کردن باطری لپتاپ

نحوه کالیبره کردن باطری لپتاپ

توضیح مختصر : در حال استفاده کردن از لپتاپ هستید که ناگهان سیستم خاموش می شود .با اینکه به عنوان مثال 30 درصد شارژ باطری در دسترس بود .اصلا نگران نباشید با ترفند ذیل مشکلتان حل می شود

حسگرهای سنجش تعبیه شده در بطن باتری‌های دستگاه‌های قابل حمل نظیر لپ‌تاپ، تلفن همراه هوشمند، تبلت و … به‌صورت کاملاً خودکار اقدام به اندازه‌گیری میزان انرژی باقی‌مانده و سپس تخمین مدت زمانی جهت دوام آن در قالب واحد ساعت می‌نمایند، اما گاهی اوقات فرآیندهای شارژ و دشارژ پی‌درپی و فعالیت مداوم دستگاه، باتری ممکن است کمی گیج شده و برآوردهای نادرستی را به اطلاع کاربر رساند که مرتفع سازی آن نیز با اعمال عملیات افزایش دقت و تنظیم مجدد مخزن انرژی نامبرده یا به عبارتی دیگر کالیبراسیون دوباره آن به‌راحتی و تا حدود فراوانی قابل انجام می‌باشد. روشی که در این نوشته آموزشی کوتاه قصد پرداختن به مبحث چگونگی آن را در سر داریم به‌طور کلی در قالب تمامی دستگاه‌های دربردارنده مخزن باتری قابل اجرا بوده و بخش نرم‌افزاری سیستم‌عامل و … نیز در روند آن تغییری را ایجاد نمی‌نماید، اما پیش از توضیح محوریت اصلی موضوع بهتر است ابتدا با اهمیت و دلیل الزام عملیات کالیبراسیون باتری‌های دستگاه‌های قابل حمل آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

مراقبت صحیح از باتری‌های لپ‌تاپ‌ها به‌گونه‌ای انجام می‌پذیرد که میزان انرژی مخزن باید در طی بازه‌های به خصوصی کاهش یافته و سپس مجدداً تحت شارژ قرار گیرد. تخلیه کامل انرژی ذخیره‌ای باتری‌های لیتیومی موجود در بطن اکثریت قریب به اتفاق تمامی دستگاه‌های نامبرده و سپس بازیابی کامل نیروی آن‌ها نه تنها در زمینه فزونی طول عمر تأثیری را به خود اختصاص نمی‌دهد، بلکه با کاهش تعداد دوره‌های باتری، در مدت زمان کوتاهی منجر به اختلال در عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص و نزول ظرفیت ذخیره‌سازی آن‌ها می‌گردد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، شارژ باتری‌های لیتیومی تا میزان صد در صد و سپس تخلیه کامل انرژی آن‌ها در حالت کلی برای سلامت مخزن مضر بوده و تأثیرات سوء‌ای را در دراز مدت با خود به ارمغان می‌آورد، لذا فرآیند نامبرده باید در طول بازه‌های مشخصی صورت پذیرد (به‌عنوان‌مثال مقدار انرژی باتری تا 40 درصد کاهش یافته و سپس مجدداً تا 80 درصد شارژ گردد)، اما گاهی اوقات به دلیل تعداد دفعات مکرر بروز پدیده و عدم استفاده از الگوی ثابتی در اجرای عملیات شارژ و دشارژ باتری، حسگر سنجش موجود در ساختار آن قابلیت اندازه‌گیری صحیح خود را از دست داده و با دقت کمتری به تخمین مقادیر مربوطه عمل می‌نماید.

 بر همین اساس لپ‌تاپ و سیستم‌عامل ویندوز ممکن است میزان انرژی باقی‌مانده را 30 درصد به کاربر گزارش کنند، اما مقدار فوق در حقیقت 1 درصد می‌باشد که نتیجه آن نیز در خاموش شدن ناگهانی دستگاه پدیدار می‌گردد. کاهش ظرفیت ذخیره‌سازی باتری‌های لیتیومی، صرفه نظر از مراقبت معقول و مناسب از آن‌ها به دلیل وجود فاکتورهای غیرقابل اجتناب نظیر استفاده‌های مکرر، افزایش طول عمر و تولید حرارت پدیده‌ای کاملاً حتمی و قریب‌الوقوع به شمار می‌رود. تنظیم مخزن باتری و کالیبراسیون مجدد آن در زمینه فزونی مشخصه‌های نامبرده تأثیری را به خود معطوف نمی‌سازد، اما بدون شک مزیت‌های فراوانی را در خصوص افزایش دقت و اندازه‌گیری‌های درست‌تر سبب می‌گردد.

توسعه دهندگانی که عملیات کالیبراسیون را برای مصرف‌کنندگان خود الزام می‌نمایند اغلب انجام این مهم را به تعداد یک مرتبه در هر دو و یا سه ماه توصیه می‌کنند، اما بازه زمانی فوق در واقعیت برای افرادی که اهمیت چندانی را به موضوع تنظیم دقت باتری لپ‌تاپ خود روانه نمی‌سازند به‌نوعی بیشتر می‌باشد. عدم تدارک فرآیند کالیبراسیون مخازن انرژی دستگاه‌های مورد بحث شاید در مراحل اولیه آن‌چنان چشمگیر نباشد، اما هنگامی‌که لپ‌تاپ با وجود 30 و یا حتی 40 درصد انرژی به‌صورت ناگهانی خاموش شده و یا چندین ساعت طول بکشد تا شارژ آن از 100 درصد به 90 درصد کاهش یافته و سپس بازه 90 تا 0 درصد در مدت زمان کمتر از چند دقیقه نیز سپری شود، دیگر عدم توجه و نادیده‌گیری آن به امری محال و غیرممکن تبدیل می‌گردد.

تنظیم باتری‌های لپ‌تاپ و کالیبراسیون مجدد آن‌ها به‌سادگی هر چه تمام‌تر قابل انجام می‌باشد. کافی است تا یک مرتبه انرژی باتری را از میزان صد در صد به تقریباً صفر کاهش داده و سپس دو مرتبه آن را تحت شارژ قرار دهید. در این حالت حسگر مربوطه میزان زمان موجود تا اتمام مجدد انرژی را در دوره بعدی اندازه‌گیری کرده و دقت خود مبنی بر ظرفیت ذخیره‌سازی مخزن را با فزونی بسیار فراتری همراه می‌سازد.

برخی از سازندگان دستگاه‌های لپ‌تاپ ممکن است نرم‌افزارهای کاربردی گوناگونی جهت انجام خودکار روند فوق را نیز به همراه محصولات خود عرضه نمایند. برنامه‌های نامبرده معمولاً ابتدا از میزان انرژی کامل باتری اطمینان حاصل کرده و سپس با غیرفعالسازی قابلیت‌های مدیریتی و ذخیره‌سازی توان، بستری را فراهم می‌آورند تا مخزن دو مرتبه از انرژی خالی شده و سپس مدارات داخلی باتری با دقت بیشتری تنظیم گردند. درصورتی‌که دستگاه لپ‌تاپ شما نیز از این گونه نرم‌افزارهای مشابه بهره می‌برد می‌توانید با اتوماسیون سازی روند مربوطه، کالیبراسیون دو مرتبه باتری را با سرعت بیشتری همراه سازید، اما انجام دستی این مهم بدون وجود امکانات ویژه نیز میسر می‌باشد.

ابتدا باتری لپ‌تاپ را تا حداکثر میزان ظرفیت آن، یعنی 100 درصد شارژ نمایید.

لپ‌تاپ را به مدت حداقل دو ساعت همچنان به‌صورت متصل به پریز برق و در حالت استراحت رها سازید. اجرای مرحله فعلی به‌منظور خنک‌سازی باتری و اطمینان از عدم وجود حرارت ناشی از فرآیند شارژ در قالب آن صورت می‌پذیرد، زیرا مدارات محافظتی دستگاه به‌صورت کاملاً خودکار در هنگام تکمیل ظرفیت مخزن انرژی، جریان را قطع می‌کنند. استفاده معمولی از لپ‌تاپ در بازه زمانی اشاره شده (و در حالت اتصال به پریز برق) بلامانع است، اما این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که از فعالیت‌های سنگین جهت جلوگیری از ایجاد حرارت و فزونی گرمای باتری خودداری کنید.

حال ابزار مدیریت انرژی سیستم‌عامل را گشوده و سپس فرآیند ورود خودکار رایانه به حالت خواب (Hibernate) را در 5 درصد ظرفیت نهایی باتری تنظیم کنید. برای این منظور کافی است تا ابتدا به مسیر زیر مراجعه کرده و سپس از طریق زیرمجموعه دسته‌بندی “Battery”، مقدار گزینه‌های مربوط به “Critical battery action” و “Critical battery level” را به 5% تغییر دهید (درصورتی‌که تنظیم درصد فوق امکان‌پذیر نمی‌باشد، پایین‌ترین مقدار قابل گزینش را انتخاب نمایید).

Control Panel > Power Options > Change plan settings > Change advanced power settings

لپ‌تاپ را از پریز برق جدا کرده و اجازه دهید تا میزان انرژی ذخیره‌ای آن به قدری کاهش یابد که سیستم‌عامل به‌صورت خودکار دستگاه را به حالت خواب تغییر وضعیت دهد. استفاده معمولی از لپ‌تاپ در این مرحله نیز امکان‌پذیر می‌باشد، اما حدالامکان سعی کنید تا از تدارک پردازش‌های سنگین مانند اجرای بازی‌های رایانه‌ای خودداری کرده و فعالیت‌های نیازمند منابع اندک نظیر تماشای فیلم و … را با عنایت به آن به انجام رسانید.

نکته: درصورتی‌که قصد دارید تا عملیات کالیبراسیون باتری را در هنگام عدم استفاده از دستگاه صورت دهید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که تنظیمات مربوط به ذخیره‌سازی انرژی سیستم‎عامل مانند خاموش‌سازی صفحه نمایشگر، ورود خودکار رایانه به وضعیت Sleep (این مهم با حالت Hibernate که پیشتر به تنظیم آن پرداختیم متفاوت می‌باشد) و… غیرفعال گشته‌اند. در این حالت فرآیند تخلیه میزان شارژ باتری به درستی صورت نپذیرفته و تنظیم دقت سنجش حسگر در آینده ممکن است با شدت کمتری انجام پذیرد. برای این منظور کافی است تا ابتدا به آدرس زیر مراجعه کرده و سپس گزینه‌های مربوط به صرفه‌جویی توان را غیرفعال کنید.

Control Panel > Power Options > Change plan settings

اجازه دهید تا دستگاه لپ‌تاپ به مدت پنج ساعت و یا بیشتر پس از ورود به حالت خواب (و یا خاموش شدن کامل) در حالت استراحت باقی‌مانده و از روشن‌سازی آن خودداری کنید.

پس از اتمام بازه زمان پنج ساعته فوق، لپ‌تاپ را به پریز برق متصل کرده و سپس باتری آن را تا میزان صد در صد مجدداً به شارژ رسانید. استفاده معمولی از دستگاه در این مرحله نیز بلامانع می‌باشد.

با مراجعه مجدد به منوی کنترل پنل، تمامی تنظیمات مربوط به ذخیره‌سازی و مدیریت انرژی که پیشتر غیرفعال نموده‌اید را مجدداً به وضعیت پیشین خود بازگردانی نمایید. این مهم را می‌توانید در حین شارژ مجدد باتری در مرحله قبل نیز به انجام رسانید.

اکنون کالیبراسیون باتری دستگاه لپ‌تاپ با موفقیت پایان پذیرفته و مقادیر گزارشی توسط حسگر سنجش موجود در بطن آن نیز با دقت فراتری تنظیم گشته است که خود در زمینه جلوگیری از خاموش شدن‌های ناگهانی و عدم نمایش اخطار توسط سیستم‌عامل پیش از اتمام میزان انرژی نیز تأثیرات بسیاری را سبب می‌گردد. کلید اصلی در تدارک فرآیند کالیبراسیون به‌صورت خودکار و یا دستی در اعمال یک چرخه کامل شارژ و دشارژ نهفته می‌باشد. اگرچه تنظیم دقت مخزن باتری در برخی از دستگاه‌های نوین امروزی ممکن است به‌هیچ‌عنوان لازم و ضروری به شمار نرود، اما اجرای آن نه تنها هیچ‌گونه آسیبی را با خود به همراه نیاورده، بلکه عملکرد باتری در دراز مدت را با تضمین بیشتری نیز مواجه می‌سازد.

 

 

 

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

آشنایی با واحدهای اندازه گیری حافظه

مبنای کار رایانه ها اعداد دودویی(باینری)است، به این معنی که رایانه ها برای پردازش،کنترل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *