خانه / مطالب آموزشی / ترفند ها / روش آپدیت کردن فریمور مودم‌های DLink

روش آپدیت کردن فریمور مودم‌های DLink

به‌روزرسانی نسخه فریمورهای موجود بر روی سخت‌افزارهایی که هرروزه با آن‌ها سروکار داریم یکی از مهم‌ترین فاکتورهای عملکردی و کارکرد صحیح سخت‌افزار به شمار می‌رود. فریمور به اطلاعات ذخیره شده در حافظه ROM موجود بر روی برخی سخت‌افزارها نظیر مودم، درایو‌های نوری، دوربین‌های دیجیتال، دیسک‌های سخت و … گفته می‌شود و شامل دستورالعمل‌هایی در خصوص عملکرد صحیح سخت‌افزار مربوطه می‌باشد. به‌عبارتی‌دیگر به فریمور رابط نرم‌افزاری جهت عملکرد صحیح سخت‌افزار نیز اطلاق می‌شود. فریمور برخلاف نرم‌افزارهایی که قابلیت نصب در رایانه را دارا می‌باشند به هیچ عنوان توسط کاربر قابل تغییر نبوده و برای همیشه در حافظه رام باقی می‌ماند.

آدرس وبسایت شرکت دی لینک : https://support.dlink.com

برخی از سازندگان سخت‌افزارهای مختلف بروز رسانی‌هایی را جهت افزایش کارایی یا افزودن ویژگی‌های جدید به سخت‌افزار خود ارائه می‌کنند، در این میان سخت‌افزارهایی نظیر مودم به علت دریافت تنظیمات DNS ارائه دهندگان اینترنت در هر کشور یا افزایش امنیت شبکه بیشترین به‌روزرسانی را از طرف کارخانه سازنده دریافت می‌کنند. ذکر این نکته ضروری است که بروز رسانی‌های عرضه شده جهت پشتیبانی از یک شرکت ارائه دهنده اینترنت در کشوری خاص دیگر به صورت جهانی عرضه نمی‌شوند، زیرا به‌عنوان‌مثال مقر شرکت ارائه دهنده اینترنت شاتل تنها در کشور ایران حاضر بوده و عرضه به‌روزرسانی در آمریکا گره‌ای از مشکلات کاربران کشور نامبرده باز نمی‌کند.

در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر نحوه به‌روزرسانی فریمور مودم‌های کمپانی D-Link  را می‌آموزیم. خوشبختانه صفحه تنظیمات محصولات عرضه شده توسط کمپانی مذکور دارای گزینه‌ای جهت به‌روزرسانی فریمور بوده و استفاده از نرم‌افزارهای سوم شخص جهت انجام عملیات کاملاً مرتفع گردیده است.

ابتدا یک نرم‌افزار مرورگر اینترنت را بگشایید. در کادر درج آدرس عبارت 192.168.1.1 را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید.

(برچسبی در بخش انتهایی سخت‌افزار موجود است که شامل تمامی اطلاعات لازمه از جمله آدرس IP مورد نیاز جهت وارد شدن به صفحه کانفیگ تنظیمات و نام کاربری و رمز عبور می‌باشد. درصورت عدم هماهنگی آدرس تایپی، شماره IP هک شده بر روی برچسب نامبرده را در کادر درج آدرس وارد کنید.)

در پنجره گشوده شده عبارت admin را در کادر نام‌ کاربری و رمز عبور وارد کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید. (ذکر این نکته ضروری است که اگر نام کاربری و رمز عبور مودم را پیشتر تغییر داده‌اید، درج مقادیر مربوطه جهت ورود به صفحه تنظیمات سخت‌افزار ضروری می‌باشد).

پس از نمایان شدن صفحه تنظیمات سخت‌افزار ابتدا به سربرگ Maintenance مراجعه کرده و سپس از منوی موجود در سمت چپ بر روی گزینه Firmware Update کلیک کنید.

نسخه و تاریخ فریمور فعلی سخت‌افزار را یادداشت کرده یا به خاطر بسپارید.

صفحه تنظیمات سخت‌افزارهای مختلف با توجه به نسخه فریمور فعلی آن‌ها ممکن است اندکی دارای تغییرات باشند. درصورتی‌که گزینه‌های مشخصه در تصویر فوق موجود نمی‌باشند نام سخت‌افزار و فریمور فعلی آن در نواری در بخش فوقانی صفحه تنظیمات نیز قابل مشاهده می‌باشد.

قدم اختیاری: ذکر این نکته ضروری می‌باشد که پس از به پایان رسیدن روند عملیات به‌روزرسانی سخت‌افزار به تنظیمات کارخانه بازگردانی شده و دسترسی به اینترنت و راه‌اندازی مجدد شبکه خانگی منوط به تنظیم مجدد آن می‌باشد. درصورتی‌که تنظیمات مربوطه جهت دسترسی به بخش‌های نامبرده را به خاطر ندارید ابتدا به سربرگ Maintenance مراجعه کرده و سپس بر روی گزینه Save/Restore Settings کلیک کنید.

در صفحه نمایان شده بر روی گزینه Save Settings To Local Hard Drive کلیک کرده و سپس فایل مربوطه را در محل مناسبی ذخیره‌سازی کنید.

به سایت D-Link مراجعه کرده و سپس به جستجوی سخت‌افزار خود بپردازید.

پس از یافتن سخت‌افزار مربوطه فریمور مناسب را دانلود کنید. این نکته را مدنظر داشته باشید که نسخه فریمور عرضه شده با نسخه فریمور فعلی سخت‌افزار دارای تفاوت باشد، به‌عبارتی‌دیگر نسخه فریمور دانلودی به‌روز باشد، در غیر این صورت به‌روزرسانی به‌هیچ‌عنوان توجیه‌پذیر نمی‌باشد.

فریمور مربوطه ممکن است در قالب یک فایل فشرده در سایت منبع قرار گرفته باشد. درصورتی‌که فریمور دانلودی دارای پسوند zip یا rar می‌باشد محتویات آن پیش از انجام مراحل پیشرو باید از حالت فشرده خارج گردد. فایل فریمور دارای پسوند bin قابلیت به‌روزرسانی توسط سخت‌افزار را دارا می‌باشد.

مجدداً به صفحه تنظیمات سخت‌افزار مراجعه کرده (سربرگ Maintenance و گزینه Firmware Update) و بر روی گزینه Browse کلیک کنید.

آدرس فایل دانلودی را وارد کرده و سپس بر روی گزینه Open کلیک کنید. مجدداً ذکر این نکته ضروری است که تنها فایل‌های دارای پسوند bin و trx قابل به‌روزرسانی توسط سخت‌افزار می‌باشند.

ذکر این نکته ضروری است که عملیات به‌روز‌رسانی سخت‌افزار به‌هیچ‌عنوان نباید به صورت بی‌سیم انجام گرفته و سخت‌افزار باید حتماً به صورت فیزیکی به درگاه Ethernet مادربرد متصل شده باشد. شبکه خانگی یا به‌عبارتی‌دیگر قابلیت بی‌سیم سخت‌افزار مدنظر هنگام انجام عملیات به‌روزرسانی متوقف می‌گردد.

پس از انتخاب فایل مربوطه بر روی گزینه Update Firmware کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که عملیات به‌روزرسانی فریمور آغاز می‌شود. تا پایان روند عملیات شکیبا باشید.

پس از به پایان رسیدن روند عملیات به‌روزرسانی سخت‌افزار به صورت خودکار راه‌اندازی مجدد (ریبوت) شده و صفحه درج نام کاربری و رمز عبور نمایان می‌شود. عبارت admin را در کادرهای نامبرده وارد کرده و  سپس بر روی گزینه Log In کلیک کنید.

درصورتی‌که به‌روزرسانی با موفقیت به انجام رسیده باشد نسخه فریمور درج شده در نوار فوقانی صفحه تنظیمات به نسخه فریمور دانلودی تغییر پیدا می‌کند.

همان‌طور که پیشتر گفته شد سخت‌افزار پس از به پایان رسیدن روند عملیات به صورت خودکار راه‌اندازی مجدد می‌شود. در صورت عدم انجام‌پذیری روند راه‌اندازی مجدد سخت‌افزار به صورت خودکار ابتدا به سربرگ Maintenance مراجعه کرده و سپس بر روی گزینه Save/Restore Settings کلیک کنید.

در صفحه نمایان شده بر روی گزینه Restore Device کلیک کرده و تا پایان روند عملیات شکیبا باشید.

پس از به پایان رسیدن روند عملیات در صفحه درج نام کاربری و رمز عبور عبارت admin را وارد کرده و جهت دسترسی به اینترنت سخت‌افزار را مجدداً تنظیم کنید. درصورتی‌که تنظیمات مربوطه جهت دسترسی به اینترنت را به خاطر نداشته و همچنین تمامی تنظیمات را در بخش‌های پیشین در قالب فایل مربوطه ذخیره‌سازی کرده‌اید بر روی گزینه Load Settings From Local Hard Drive کلیک کرده و فایل ذخیره شده در قدم اختیاری مقاله فعلی را انتخاب کنید. در پایان ذکر این نکته ضروری است که درصورتی‌که گزینه Save/Restore Settings جهت راه‌اندازی مجدد سخت‌افزار در صفحه تنظیمات موجود نیست (همان‌طور که پیشتر گفته سخت‌افزارهای مختلف با توجه به نسخه فریمور عرضه شده ممکن است دارای اندکی تغییرات باشند) انجام عملیات به صورت دستی توسط شخص ضروری می‌باشد. درصورتی‌که قصد طی کردن روند عملیات به صورت دستی را دارید ابتدا سخت‌افزار را به صورت فیزیکی مورد کاوش قرار دهید. در قسمتی از سخت‌افزار (معمولاً در پشت یا زیر آن) سوراخ کوچکی همراه با عبارت Reset در اطراف آن به چشم می‌خورد. سوزن یا وسیله‌ای که قابلیت ورود به بخش نامبرده را دارا می‌باشد در دست گرفته و به‌وسیله آن کلید موجود در بخش داخلی آن را فشرده و پنج تا ده ثانیه نگه دارید. هنگامی که تمامی چراغ‌های سخت‌افزارهای روشن و سپس مجدداً خاموش شوند سخت‌افزار با موفقیت راه‌اندازی مجدد شده است.

درباره‌ی ادمین سایت

همچنین ببینید

آشنایی با واحدهای اندازه گیری حافظه

مبنای کار رایانه ها اعداد دودویی(باینری)است، به این معنی که رایانه ها برای پردازش،کنترل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *